Az ötrétegû mûanyag csövekrõl
Miért ötrétegû csövek?
Mára széleskörûen elterjedt és számos szakember csak ezzel a rendszerrel hajlandó szerelni.
A gyakorlatban ezen csöveket ötrétegûnek hívják és az importból beszerzett, különbözõ gyártmányú termékeket gyártók eltérõ márkaneveken forgalmazzák, de a fõ gyártási elvüket tekintve azonosak.
Az elsõ nagyon nagy elõny, hogy többrétegû csõrendszer esetén nem szükségesek a falon kívüli vezetékek, teljesen természetes, hogy minden csõ a falba kerül.
A polietilén külsõ réteget nem kezdi ki a cement, illetve az alumíniumrétegnek köszönhetõen minimális a hõmérsékletkülönbség okozta tágulás, ezért a csõ egyszerûen szerelhetõ a burkolat alatt.
A többrétegû csövek felépítése belülrõl kifelé haladva jól elkülöníthetõ részekre tagolódik, melyek a következõk:
1. polietilén
2. kötõanyag
3. alumínium
4. kötõanyag
5. polietilén.
A csõnek a középsõ rétege hosszanti vonalban hegesztett vagy átlapolás után ponthegesztett, vékony alumíniumcsõ, mely az oxigéndiffúziót teljesen kizárja, amivel az alkalmazhatóságának széles lehetõségét kínálja. Ezen alumíniumcsövön kívül és belül vékony ragasztóréteg köti az alumíniumfelülethez a (mechanikai szilárdságot és nyomásállóságot biztosító) mûanyag rétegeket. A belsõ és külsõ polietilénborítás kiváló minõségû mûanyagból készül.
Ugye mindenki látott már évtizedes acélcsöveket, amelyekben az áramlási keresztmetszet a felére szûkült a lerakódásoktól. A többrétegû csõ esetén nagyságrendekkel kisebb a szennyezõdés és a vízkõ lerakódásának esélye, mivel a sima belsõ felületen nehezebben tapad meg a lerakódás.
A mûanyagcsövekkel ellentétben a fémcsövekbe és a többrétegû csövekbe – amelyben ugye ott a fém, az alumínium teljes keresztmetszetben – nem kerül be az oxigén a csõfalon keresztül. Azaz oxigénbehatolás 100%-ban kizárva, emiatt nincs korrózió a fémfelületeken, nincs iszaposodás a csövekben, a fűtés rendszerben.
Alkalmazható fûtési (radiátoros és padlófûtéses), vízellátási, hûtési, sûrített levegõs, ipari folyadékok és sós víz szállítására is. Az épületgépészeti rendszerek kialakításánál ugyanazon csõvel megoldható a teljes csõhálózati szerelés, kivéve a lefolyórendszereket és a gázvezetéket.
Az irányváltozások és csõanyag átmenetek megoldására egy univerzális idom választék áll rendelkezésre, amivel minden helyzetben tökéletes csõkötést lehet megvalósítani.
Ezáltal a munka gyorsabb és hatékonyabb, valamint a tömítetlenségek esélye is minimális.
A csövek hõszigetelése megegyezik a többi csõanyagnál alkalmazott, általános szigetelési eljárásokkal, pl. csõhéjszigetelés.
Legelterjedtebb megoldás az aljzatbetonra, vagy az a rra rákerülõ hõszigetelésre történõ elhelyezés, majd az általában 4-6 cm vastag kiegyenlítõ beton leterítése. A csövet egy mérettel nagyobb gégecsõben vezetjük, ahol a hõtágulás okozta hossznövekedést enyhén -összehullámosodva- tudja felvenni. Hasonló hatású a hõszigetelõ csõhéjban vagy a padló hõszigetelésén belül való szerelés is.
Meglévõ épület esetén olyan helyen, ahol a csõvezeték mechanikai sérülés veszélyének nincs kitéve szabadon, bilincsekkel falhoz vagy mennyezethez rögzítve is szerelhetõ.
Az elkészült vezeték rendszert az eset-leges hibák idõben történõ felfedezéséhez még burkolás elõtt nyomáspróba alá kell vetni. Az ellenõrzést vízzel vagy levegõvel, az üzemi nyomás 1,5-szeres + 1 bar nyomás értékén végezzük.
A többrétegû csövek alkalmazásával a mûanyag és fémcsövek elõnyeit együttesen használhatjuk ki.
Elõnyök összesítve:
– 100%-osan oxigéndiffúzió-mentes,
– a mûanyag csövek között legkisebb a hõtágulása (megegyezik a fémekével),
– korrózióálló, kémiai és elektrokémiai behatással szemben is ellenálló,
– zajszûrõ, csökkenti az áramlás által okozott kellemetlen zajokat,
– kopásálló, jelentõs ellenállást mutat a mechanikus erózióval szemben, melyet a víz által sodort szilárd részecskék okoznak,
– sima felületû (csekély nyomás-veszteség),
– könnyû súlyú, pl. a 16×2 méretû 200 m-es tekercs 25 kg (0.125kg/fm),
– alacsony hõmérsékleten is meg-munkálható, rugalmas, hajlítható, hajlított formáját megtartja,
– nyomástûrõ. Max. 10 bar nyomásnál 0 és 70 Celsius fok közötti hõmérsékleten, 1,5 biztonsági faktorral 50 év élettartam garantált. A kiváló minõségû anyag 95 Celsius fok hõmérsékleten 10 bar nyomásnál is tartósan ellenáll, így lakások, családi házak fûtésénél fellépõ igénybevételnek megfelel.
– Ugyanez a csõanyag használati hideg-melegvíz hálózatok létesítésére is alkalmas,
– hulladék nélkül alakítható ki vele bármelyik rendszer,
– a csõ toxikológiai és higiéniai szempontból a legszigorúbb elõírásoknak megfelel,
– elektromosan nem vezetõ, így földelésnek nem alkalmazható.