2011-es év új technológiája az
ARISTON HYBRID
névre hallgat, ami egy kondenzációs gázkészülék és egy hőszivattyú technológia egyesítését rejti magában.
A termék műszaki előnyei előtt fontosabb a termék gazdasági előnyének megvizsgálása.
Egy épületgépészeti beruházás bekerülő költsége csak akkor térül, meg, ha rentábilis (4-5 év) időn belül megtérül és azután már csak „hasznot” ( megtakarítást) hoz a végfelhasználónak. Hőszivattyú telepítés bekerülési értéke irreálisan magas a megtérülési évhez képest, pedig ennek következtében akár egy emberöltő is lehet, különösen geotemikus energia felhasználásakor, noha az éves működési költségek alacsonyabbak, mint gáz használása esetén. Hagyományos gázkészülék telepítése esetén a bekerülési költségek a legalacsonyabbak, de ott pedig az éves költségek lesznek irreálisan magasak, ezért csak a kondenzációs technológia alkalmazása jöhet szóba. A fejlesztés célja pont az volt, hogy egy olyan terméket fejlesszünk, aminek a legoptimálisabb a bekerülési költsége és az éves ráfordítási költség is a lehető legalacsonyabb legyen.
A készülék műszaki felépítése a következő:
egy kombinált üzemű kondenzációs gázkészülék és egy levegős kültéri hőszivattyú egyszerre,
vagy külön-külön állít elő melegvizet egy belső 24 literes puffer tárolóba. Ez a melegvíz egy közös előremenő ágon egy szivattyú segítségével jut el a fűtési rendszerbe.
Mikor fog hőszivattyúként, vagy kondenzációs kazánként működni?
Amikor a leggazdaságosabb .
A berendezése öt értéket vesz figyelembe: 1.: a gáz piaci ára; 2.:a villamos áram piaci ára; 3.: a külső hőmérséklet., 4: a hőszivattyú COP értéke 5:a kazán hatásfoka adott előremenő fűtési hőmérsékletnél. A beüzemelés során bekell állítani a szakszerviznek a gáz és a villamos áram hatályos árát. A kazán ezekből az értékekből a működés során folyamatosan kiszámolja a hatásfokot és a COP- értéket, ebből következően minden esetben a leggazdaságosabb működéselv érvényesül, amelyek a következők: Csak kazán mód, csak hőszivattyú mód és HYBRID üzemmód (amikor a kazán és hőszivattyú egyszerre működik).
A készülék jelenleg egy típusban kapható: 30 kW-os kombi amihez viszont lehet indirekt tárolót is csatlakoztatni (rétegtárolót). A Kültéri levegős hőszivattyú teljesítménye 5kW, modulációs( COP=3,9). A kazán szabályozható fűtés oldali teljesítménye 4,5 és 30 kW között van. Áramfelvétele: 8,2 Amper. A kazán egy belső 25 literes puffer tartályt tartalmaz, amire ha kell egyszerre dolgozik rá a kültéri és beltéri egység és abból egy előremenő fűtés oldali ág van.
A kültéri és beltéri egység között csak két cső összekötés található amelyben víz áramlik. Tehát gázra ezen az oldalon nincs szükség.
Telepítéskor arra figyeljünk, hogy legalább fél méter antivibrációs cső legyen a kültéri egységnél, elzárócsap és iszapleválasztó szűrő.
A HYBRID alaphelyzetben hőszivattyúként próbál működni és figyelembevéve a gazdasági értékeket és a külső hőmérsékletet minden esetben komfort és gazdaságossági számítást végez, hogy éppen milyen üzemben kell, hogy működjön.
A beltéri egység fizikai felépítése 90%.ban a bevált ariston kondenzációs technológiára épül. Kiegészítve a vezérlés a két fűtőkör és a napkollektor vezérlése mellett a hőszivattyú vezérlését is a kazán oldja meg a tápfeszültség felvétele mellett egyaránt.
Jelenleg a gyártó 20 db készüléket tesztel, amelyek eredményeként elmondható, hogy egy hagyományos kazán helyére feltéve közel 50% energia megtakarítás érhető el.
Az érdeklődés a termékre rendkívül nagy, mivel valóban újdonságot jelent racionális megtérülési idő mellett.
Buczkó Tihamér
Ariston
A termék megtekinzhető webáruházunkban ITT