Központifûtés lapradiátorokkal
Minek is köszönheti – immáron több évtizede – népszerûségét ez a termékcsalád?
Vizsgáljuk elõször ezt a kérdést a végfelhasználó szemszögébõl
1. Az acéllemez lapradiátorok megjelenésével, sokkal esztétikusabb fûtõtestek jelentek meg a lakásokban, irodákban. Az elektrosztatikus porszórást követõ beégetéssel készült esztétikus lakk-szerû bevonat elterjedésével (ma már szinte minden acéllemez lapradiátort gyártó cég így készíti a termékeit) a végfelhasználók végre “megszabadulhattak” az idõszakosan szükséges, a radiátor festésével járó, pénz és munkaigényes kellemetlenségektõl.
2. A porszórt és beégetett bevonatok kopás- és ütésállóbbak és a szín is sokkal idõállóbb, valamint vegyszerállóságuk is általában jobb a festett bevonatokénál.
3. A fajlagos hõleadó képesség (ez általában nem mond semmit a végfelhasználónak) az acéllemez lapradiátorok esetében tág határok között változik a fûtõtest típusától függõen.
Méretek:
1. Vastagság: (E; EK; EKE; DK; DKEK, ill. a másik szokásos jelölés szerint 10; 11; 21; 22; 33) Szembõl tekintve a fûtõtestet, egy ugyanakkora “felületû” radiátor így ötféle hõleadással rendelkezik
2. Magasság: (300 mm-tõl 900 mm-ig) négy-öt lépcsõben állnak rendelkezésre.
3. Hosszúság: 400 mm-tõl általában 100 mm-ként választható
Ezen eszmefuttatásnak azért van, ill. lehet jelentõsége, mert az ablakok alatt rendelkezésre álló – amúgy legtöbbször holt – teret úgy lehet teljesen és esztétikusan kitölteni, hogy nem kell “túlméretes”, drágább fûtõtestet a végfelhasználóval megfizettetni. Az ablak alatti teljes térkitöltésnek azért is jelentõsége van, mert így a nagyobb hõveszteségû ablak teljes vonalán egyenletesen melegítjük fel a levegõt, ezáltal a fûtött helyiségben is egyenletesebb lesz a hõmérséklet.
És most vizsgáljuk meg a kérdést a szerelõ szemszögébõl
1. Az acéllemez lapradiátorok majd mindegyik gyártótól “nyomáspróbázva” kerülnek a kereskedõhöz, ill. a szerelõhöz. Ez a tény mindenképpen elõny a szerelõ szempontjából, mert biztos lehet abban, hogy tömítetlenség nincs a fûtõtesten. (A tagosított radiátorok esetében ez nem így volt.)
2. Az acéllemez lapradiátorok víztérfogata illeszkedik mind – a kazánok többségébe ma már beépített – a tágulási tartály méretéhez, valamint a korszerû szabályozás technikai elemekhez. Ez utóbbi kijelentés kicsit misztikusnak tûnhet, de pusztán arról van szó, hogy a kis víztérfogatú fûtõtestek felmelegedésének és lehûlésének idõtartama ideális.
Gondolatban hasonlítsuk össze mondjuk egy nagy vízterû tagos öntöttvas radiátor hõkapacitásával, melynek lehûlése, teljes zárást követõen is, örökkévalóságnak tûnik.
3. Az acéllemez lapradiátorok minden gyártótól csomagolva (sarokvédõ, kartonpapír, zsugorfólia) kerülnek ki, ami védi a fûtõtesteket a kismértékû mechanikai hatásoktól és rövid ideig a nedvességtõl is.