A jövõ energiaforrása
Úgy gondolom, hogy a közeljövõben mi magyarok nagy lépéseket fogunk megtenni a környezetbarát és költségtakarékos otthon eszménye felé, egyszerûen azért, mert érintettek és érdekeltek leszünk benne.
Ha valaki tényleg nem szeretne „rosszabbul élni, mint négy éve”, az most elsõsorban személyes mentalitásának megújulásával – és a megújuló energiaforrások használatával lesz képes fenntartani, a számára megszokott, kellemes mindennapi életét. Lesznek majd olyan elõrelátóak is köztünk, akik kiszámolják, hogy most már tényleg megéri napkollektorokat szerelni a tetõre, s hõszivattyút telepíteni a kertbe.
Napkollektor
A megújuló energiaforrások tekintetében, úgy tûnik, a napenergiának van a legnagyobb jelentõsége, hiszen a nap mindenhol süt, és szabadterület vagy háztetõk a napkollektorok elhelyezésére mindenhol akadnak.
1. Melegvíz elõállítása
A napkollektoros rendszereket elsõsorban melegvíz elõállítására lehet gazdaságosan telepíteni, mert meleg vízre egész évben folyamatosan szükség van. A rendszerek a nyári idõszakban szinte 100%-ban tudják fedezni a melegvíz szükségletet, az õszi-tavaszi idõszakban 60-70%-ban, míg télen 30-40%-ban.
2. Fûtés rásegítés
A napkollektorokat fûtésrásegítésre is lehet használni, de fontos tudni, hogy az éves napsugárzás elenyészõ része esik egybe a fûtési igénnyel. A napkollektoroknak, a fûtési idõszakban, amikor a melegvíz-ellátást sem tudják 100%-ban fedezni, már kevesebb erejük marad a fûtésrásegítésre.
A csak fűtési céllal felszerelt napkollektoros rendszerrel, az egyre kevesebb napenergiából szeretnénk egyre többet hasznosítani, és bármennyi napkollektor lesz a háztetőn, ez biztosan NEM FOG SIKERÜLNI.
„Lehetetlen egy probléma megoldása azokkal az eszközökkel, amelyek magát a problémát hozták létre” /Albert Einstein/
3. Medencefûtés napenergiával
A napkollektorok hatásfokát vizsgálva az egyik legjobb üzemmód, hiszen erõs napsütés és meleg levegõhõmérséklet mellett, viszonylag hideg vízhez szükséges a fûtés. Napkollektor rendszer alkalmazásával lehetõség nyílik egyaránt beltéri és kültéri medencefûtésre is. A kültéri medencefûtés a nyári félévben szükséges, amikor a nap bõségesen rendelkezésünkre áll. Napenergiával történõ medencefûtés használatával, kültéri medence esetében, a fürdési szezon egy-másfél hónappal meghosszabbítható, lehetõvé téve a korábbi kezdést, és késõbbi befejezést, és persze a napkollektoros medencefûtés segítségével megnõ a medencék élvezeti értéke.
Jelenleg tény, hogy a berendezések ára magas, és a megtérülési idõt figyelembe véve a beruházás a lakosság számára nagyrészt még a – nem éri meg – kategóriába tartozik, de a rohamosan emelkedõ energiaárak mellett „sajnos” egyre gyorsabban meg is térül.
Véleményem:
– A meteorológiai adottságokat figyelembe véve hazánkban olyan berendezések telepítése célszerû, melyek a napsütésmentes idõszakokra el vannak látva kiegészítõ fûtéssel.
– A napkollektoros fűtésrásegítés elsősorban akkor ajánlott, ha kerti medencefűtéssel párosítható, így megoldott a kollektorok nyári melegvíz túltermelése. Ha ezt az energiát nem hasznosítjuk a beruházás „megtérülése” a várható 8-10 év helyett 30 év lesz.
– Magyarország a természeti adottságait tekintve még messze nem használja ki a megújuló energiák által nyújtotta lehetõségeket az energiaellátásban: arányuk jelenleg az összenergia – termelésnek mindössze 3 százaléka. (Legutóbb minden ország külön vállalásokat tett; Magyarország 2010-re, teljes energia-fogyasztásának 6 százalékát vállalta megújuló energiából fedezni, miközben Ausztria 78, Portugália 39, Görögország 20 százalékos arányt írt alá. Jelenleg, csak mintegy 3,6 százalékban használunk megújuló energiákat.)
– Az elkövetkezõ évek energiaárainak becslése lehetetlen, mindenkinek egyénileg kell átgondolnia egy ilyen beruházást, hogy számára megéri-e vagy sem. De az biztos, hogy napkollektoros rendszereket építeni egyre inkább megéri, s mindenkit arra biztatok, hogy ha teheti, vágjon bele, ha nem másért a felszerelt napkollektorok látványa, a jó érzés és a jövõnk miatt